mapa

Zajímavosti

 

Turistický suvenýr se znakem obce Vojkovice – Jakubov a slunečními hodinami

 

Tento turistický suvenýr můžete zakoupit na Obecním úřadě ve Vojkovicích, za cenu Kč 30,-.

Další prodejní místo turistického suvenýru je Restaurace „U Pelikánů“, Jakubov čp. 40

 

Symbolika znaku obce Vojkovice – Jakubov (okr. Karlovy Vary)

Osada Vojkovice (asi 19 km jv. od Jáchymova) patřila v r. 1226 ženskému premonstrátskému klášteru v Doksanech, jemuž ji údajně někdy v letech 1173 až 1189 daroval císař Fridrich. V neznámé době se stala trvalou součástí ostrovského panství, k jehož nejvýznamnějším majitelům patřili po pánech z Oseka hrabata Šlikové (od r. 1437 jako zástava, v letech 1557-1620 už dědičný majetek), vévodové sasko-lauenburští (1623-89) či markrabata bádenská (1689 až 1782). Poslední feudální vrchností ostrovského, tehdy již korunního panství, byl v letech 1811-48 toskánský velkovévoda Ferdinand III. z boční větve habsburského rodu. Podobné osudy měl také integrovaný Jakubov.

Vojkovice - Znak

Kapr v návrhu vojkovických obecních symbolů je spolu s modrou barvou připomínkou místního rybníka a řeky Ohře, tekoucí okrajem obce. Vyobrazení kapra najdeme i na předválečném razítku Vojkovic a dosud je jejich neoficiálním znakem. Jakubov je prezentován tzv. mluvícím znamením, v naší komunální heraldice zatím neotřelou figurou svatojakubského kříže (kříž také nepřímo symbolizuje starý jakubovský smírčí kříž). Spojení červené a stříbrné představuje erbovní barvy významných historických majitelů Vojkovic, hrabat Šliků.

Miroslav J.V. Pavlů, heraldik

Sluneční hodiny

Hodiny jsou navrženy pro použití na území české republiky pro zeměpisnou šířku 50° s.š. a zeměpisnou délku 15° v.d. Jsou opatřeny analemou ve tvaru datové úsečky, do které je třeba dle příslušného data umístit svislý ukazatel, tzv. gnómon. Hodiny ukazují místní čas, který přibližně odpovídá středoevropskému času („zimnímu“).

Návod k použití slunečních hodin obdrží zájemci při koupi turistického suvenýru.

 

Putování vojkovické rodačky Andrey Kaucké

Deník cesty "WILD JOURNEY"

...............ve stejný den, kdy jsme vyjeli z místa příprav Vojkovice v České republice, jsme také zdolali většinu z naší trasy...............................

Pro více informací o zajímavé cestě po Evropě a v současné době po Africe, klikněte na odkaz:  www.ourwildjourney.com